PORADNIK SERWISOWY
PROGRAMY KOMPUTEROWE DLA WARSZTATU SAMOCHODOWEGO
NR 03/2009
Klasyfikacja i wykaz programów warsztatowych. Programy wspierające naprawę samochodów osobowych. Programy do obsługi warsztatów samochodowych. Programy wspierające kosztorysy napraw, wycena wartości pojazdów samochodowych, kody VIN. Katalogi części zamiennych.
PORADNIK MOTORYZACYJNY. PROGRAMY KOMPUTEROWE DLA WARSZTATÓW
Spis treści:
1. KLASYFIKACJA PROGRAMÓW WARSZTATOWYCH
2. WYKAZ PROGRAMÓW WARSZTATOWYCH
3. PROGRAMY WSPIERAJĄCE NAPRAWĘ SAMOCHODÓW OSOBOWYCH
3.1. ESI [tronic]
3.2. Autodata
3.3. INFO-TECH
3.4. AuDaConAIS
3.5. PORÓWNANIE PROGRAMÓW WSPIERAJĄCYCH NAPRAWĘ POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH
4. PROGRAMY PRZEZNACZONE DO OBSŁUGI WARSZTATÓW SAMOCHODOWYCH
4.1. Firma 2000
4.2. Integra Car 7
4.3. IC_Sklep
4.4. Moto-Warsztat
5. KOSZTORYSY NAPRAW, WYCENA WARTOŚCI POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH, KODY VIN
5.1. CARWERT
5.2. INFO – EKSPERT
5.3. AudaNet
5.4. AutoVIN
6. KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
6.1. TecDoc Catalog / TecDoc Web Catalog
6.2. Integra Katalog / Integra Web Katalog
6.3. eKatalog
WPROWADZENIE
W obecnych czasach rynek motoryzacyjny nie może istnieć bez oprogramowania komputerowego służącego do diagnostyki pojazdu. Dzięki rosnącej konkurencji, jesteśmy świadkami gwałtownego rozwoju informatyki komputerowej ukierunkowanej na branżę motoryzacyjną. Nawet zwykła naprawa pojazdu wymaga w warsztacie samochodowym uzycia kilku różnych programów komputerowych: do wystawienia zlecenia naprawy, opracowania kosztorysu usługi, dobrania odpowiednich części zamiennych oraz, w razie potrzeby, skorzystania z niezbędnych danych technicznych wspierających naprawę pojazdu.
W niniejszym Poradniku Serwisowym zaprezentowano programy warsztatowe, głównie pod względem ich praktycznego zastosowania. mamy nadzieję, że informacje zamieszczone w Poradniku pozwolą tym z Państwa, którzy dotychczas nie korzystali z warsztatowych programów komputerowych, zapoznać się z ich możliwościami. Temu celowi mają również służyć zamieszczone zrzuty ekranowe.
Ciągłe udoskonalenia w konstrukcjach pojazdów wymuszają także z miany w programach warsztatowych wspomagających ich naprawę i serwisowanie. Ich modyfikacje z reguły nie naruszają podstawowej budowy i schematu postępowania. Decydując się na zakup programu warto prześledzić oferowane na rynku produkty, zapoznając sie z wersjami demonstracyjnymi, prześledzić warunki zakupu czy częstotliwość aktualizacji.
Program komputerowy powinien kojarzyć się z wygodą, oszczędnością czasu oraz z precyzyjnie wykorzystaną usługą warsztatową. Tak właśnie jest, ale tylko pod warunkiem, że dokonamy właściwego wyboru programu. Mamy nadzieję, że Poradnik okaże się pomocny w podjęciu decyzji.
Seria Poradnik serwisowy swoją zawartością stanowi kompendium praktycznej, a zarazem nowoczesnej wiedzy warsztatowej. Artykuły o charakterze przeglądowym i szkoleniowym, przygotowane przez znanych już z Auto Moto Serwisu autorów, poruszają zagadnienia z następujących działów:
- elektronika
- elektryka
- diagnostyka
- technologia napraw mechanicznych
- lakiernictwo i blacharstwo
Artykuły zawierają:
- wiele praktycznych informacji z dziedziny budowy i eksploatacji samochodów,
- opisy spotykanych w samochodach rozwiązań technicznych, oparte na unikalnych materiałach fabrycznych i literaturze zagranicznej,
- technologie napraw najnowocześniejszych układów,
- porady ekspertów z branży,
- prezentowanie zagadnień budowlanych i technologicznych, związanych z projektowaniem, wyposażaniem i modernizowaniem warsztatów,
- omówienie zagadnień prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.