Wgląd w techniki chirurgiczne i pielęgniarskie, które umożliwiają zespołom bojowym ratowanie życia i łagodzenie cierpienia na polu bitwy.
Penycylina, a właściwie jej odkrycie i powszechne stosowanie były niewątpliwie głównym punktem zwrotnym w medycynie bojowej XX wieku. Zrewolucjonizowało to sposób w jaki traktowani byli ranni żołnierze podczas wojny koreańskiej (1950–53) np. pierwszy raz użyto śmigłowców do transportu okaleczonych wojskowych, już z linii frontu, aż do placówek medycznych znajdujących się daleko za polem bitwy. Zaczęto także urozmaicać niektóre metody leczenia np,: wprowadzenie nowe techniki resuscytacji, nowe techniki chirurgiczne, terapia okluzyjna balonem, nowe materiały opatrunkowe (fibryna), zmiany w diagnostyce, leczeniu medycznym i psychiatrycznym. Rozwinęła się także medycyna lotnicza, związana z problemami fizjologicznymi napotykanymi podczas lotu na dużych wysokościach oraz o wysokich prędkościach.
Wojna chemiczna znów zyskała na znaczeniu, szczególnie podczas wojny w Wietnamie (1955–75). Nieustannie opracowywano wtedy nowe metody leczenia, w celu radzenia sobie z nowymi rodzajami ran. Stres bojowy nadal stanowił poważny problem, szczególnie w przypadku pilotów.
Zmiany w ideologii walki wpłynęły również na sposób organizacji wsparcia medycznego. Na przykład na Falklandach statki szpitalne nie miały czerwonego krzyża, jak to miało miejsce podczas poprzednich wojen. Nie chcieli reklamować swojej obecności, ponieważ wróg celowo dążyłby raczej do zranienia niż do zabicia, gdyż spowolniło by to postępy militarne.
Wojna o Falklandy (1982), zarówno wojny w Zatoce Perskiej (1990 i 2003–11), jak i konflikt w Afganistanie (od 2001 r. Do chwili obecnej) charakteryzowały się wprowadzeniem nowych technik chirurgicznych z wykorzystaniem wzmacniaczy obrazu i tendencją do zabiegów laserowych. Nastąpił również ogromny postęp w rozwoju protetyki, szczególnie podczas wojny w Afganistanie, z powodu rozpowszechnienia IED.
Haynes Combat Medicine Operations Manual zawiera szczegółowy i wnikliwy opis medycyny na polu bitwy od wojny koreańskiej po Afganistan. Opisuje rozwój techniki chirurgicznej i pielęgniarskiej na polu bitwy, nauki i technologii. Autorytatywna narracja poparta jest ilustracjami archiwalnymi i współczesnymi.
UWAGA!
Oferowana książka wydana jest w języku angielskim (niedostępna w polskiej wersji językowej).Spis treści:
Contents
- Introduction
- Combat readiness
- First response
- Evacuation of casualties
- Anaesthia
- Vascular surgery
- Traumatic brain and facial injuries
- Psychological trauma
- Chemical, biological, radiological and nuclear weapons (CBRN)
- Focus on the field hospital
- Eilogue
- Endnites
- Bibliography and sources
- Appendices
Acronyms
Advances in medicine:
- Timeline Iraq and afghanistan
Courses currently avialable in the UK
Index